A FESZT'RŐL

Újbuda a Bartók Feszt’-en azt mutatja meg, hogy mit jelent és képvisel a mindennapjainkban a Bartók-negyed. Kapcsolódásokat, kultúrát, ízeket. Helyieket, civileket, szervezeteket, szolgáltatókat, akik együtt gondolkodnak arról, hogy mitől lehet egy városrész szerethető, élhető, otthonos, inspiráló. Éppen ezért a Feszt’ idejére megtöltjük a Szent Gellért teret és a Műegyetem rakpartot mindennel, ami a negyed. 

Délelőttre és kora délutánra felépül egy civilfalu, amelynek sátraiban ott vannak a WWF, a TASZ, a Valyo és a KÉK mellett a helyi csoportok is, akik az országos és budapesti szervezetekkel együtt képviselik azokat az értékeket, melyekben itt hiszünk. Délutántól pedig olyan zenekarok foglalják el a Zsigmond és a Dezső színpadokat, mint az Analog Balaton, az Ivan & the Parazol vagy a Bohemian Betyars, mindazok, akik azt a tehetséget és szabadságot testesítik meg, amit a negyed alkotói is. Mindeközben összetalálkoznak a zenészek, a helyiek, a szervezetek, a szervezők, a látogatók, az érdeklődők, és épül tovább az a szellemiség, amit a Bartók-negyed jelent.

A Bartók Feszt’ tehát egy napba sűríti össze, és így mutatja be, hogy milyen az élet itt, nálunk, ahol minden mindennel összefügg és összefut, együtt épül, és végül mindig kisül belőle valami új (ha nem hiszed, járj utána a Bartók Bisztróban).

A fesztivál idei témája
a rizóma

A Bartók-negyednek nem titkosak az összetevői. Nem azért működik úgy, ahogy (mi, a Feszt’ szervezői úgy gondoljuk, elég jól), mert valamilyen különleges, rejtett receptje volna. Ez egy olyan egyenlet, amelyiknek minden eleme közel azonos értékű: ha több a lehetőség, akkor nagyobb a felelősség is, nemcsak a közös ügy sok, de a közösnek gondolt erőforrás, és így a lehetőség is.

 

A Bartók-negyed (kapaszkodjatok meg!) rizomatikus struktúra. A rizóma egy gyökérszerkezet, amelynek rengeteg ága van, s ezek az ágak mind azonos értékűek, miközben összegabalyodottságuk kigabalyíthatatlanul fonódik össze. Olyan struktúra ez, amiben „vagy”-ok helyett és”-ek vannak, hiszen a rizóma egy folyamatos kölcsönhatás, egyetlen mozdulata is magával húz és gerjeszt számtalan történést, változást, alakulást.

Egyetlen apróság is hat a nagy egészre. Akárcsak itt.

 

A Bartók-negyed nagyvilági tesz-vesz-város, ahol az útjaink keresztezik egymást, és a párhuzamosságainkban is egymás felé törekszünk. Sokan vagyunk sokfélék, s ebben azonosak és közösek. Egy hatalmas összefonódás ágai és bogai, ismerősök meg ismerős ismeretlenek.